Rola zmysłów

Przedszkole Motylowo na Ruczaju w Krakowie - Zmysły, wrażenia

Dla dziecka świat otaczający to ludzie i natura. Bardzo ważny jest wystrój przedszkola, subtelne otoczenie, zabawki wykonane z naturalnych materiałów. To wszystko współtworzy fundament dla rozwijającego się człowieka. Dziecko poznaje świat zmysłami, odczuwa, ogląda, wącha, smakuje, dotyka. Dlatego istotne jest jakich wrażeń zmysłowych mu dostarczamy. Współczesny świat jest królestwem plastiku. Zamknijmy oczy i dotknijmy po kolei kilku plastikowych przedmiotów. Wrażenia są takie same. Twarde, chłodne, śliskie przedmioty. A teraz dotknijmy chropowatego kamienia, kłującej szyszki, mięciutkiego filcu.

Przedszkole Motylowo na Ruczaju w Krakowie - Zmysły, dotyk

Aby pięknie rozwijał się zmysł dotyku, bardzo dużą uwagę zwracamy na to co dzieci dostają do ręki. Różnego rodzaju materiały do zabawy, np. zabawki wykonane z drewna, filcu, runa owczego, ciepły wosk do lepienia, zamiast brudzącej plasteliny. Dzieci naprawdę nie potrzebują wielu zabawek ale te, które im oferujemy powinny być dobierane w sposób przemyślany.

Przedszkole Motylowo na Ruczaju w Krakowie - Zmysły, wycinanie

Dom wyczarowany z kilku płacht materiału, paru klamerek do bielizny, dwóch garnków i drewnianych klocków za każdym razem będzie inny. I za każdym razem „swój” własny. Poprzez przebywanie w takim otoczeniu, wspólne śpiewanie, słuchanie muzyki szlachetnie brzmiących instrumentów (lira, cytra, trójkąt), możliwośd smakowania – próbowania podczas przygotowywania posiłków, pieczenia bułeczek, dzieci uczą się, że istnieje też inna jakość, kształtują w sobie wrażliwość na piękno, dajemy mu większą możliwość wyboru, wyjścia poza schemat, wskazujemy inne ścieżki prowadzące do stawania się wolnym człowiekiem.